تبلیغات
***تبریز طب***

درباره وبلاگ

  این جانب موسی ظروفی با داشتن مدرک رسمی طب سنتی از انجمن طب کل نگر ایران و موسسه حجامت ایران مفتخرم که یه هم نوعان خودم کمک و با راهنمایی خود به آنها سلامتی ببخشم و هدف من از این وبلاگ آشنایی هر چه بیشتر مردم با انواع طب ها و کاربرد های آن،مزاج شناسی،نسخه پیچی و درمان بسیاری از بیماری های ناعلاج خود با طب سنتی می باشد.
  مدیر وبلاگ : موسی ظروفی

نویسندگان

جستجو

آمار واطلاعات وبلاگ

 • کل بازدید :
 • بازدید امروز :
 • بازدید دیروز :
 • بازدید این ماه :
 • بازدید ماه قبل :
 • تعداد نویسندگان :
 • تعداد کل پست ها :
 • آخرین بازدید :
 • آخرین بروز رسانی :

مشخصات سیستم

کدهای کاربر

كلیات گیاه شناسی

شوید گیاهی است یكساله یا دوساله كه گاهی ارتفاع آن به یك متر نیز میرسد . ریشه آن راست و مخروطی شكل و سفید است . این گیاه در اكثر نقاط دنا منجمله قسمتهای جنوب اروپا ،‌مصر ،‌آمریكا و چین پرورش داده می شود .

میوه شوید بیضوی ،‌مسطح وب طول 4 میلیمتر و عرض 3 میلیمتر است . رنگ آن قهوه ای روشن و در سطح آن برجستگیهایی برنگ زرد و در كناره های آن لبه بال مانندی به رنگ زرد روشن دیده می شود .

تركیبات شیمیایی:

تخم شوید دارای 3درصد روغن می باشد .

خواص داروئی:

تخم شوید اثرات درمانی زیادی درد منجمله بعنوان ضد تشنج ،‌ضد درد، نفخ شكم ، ادرار آورو رای تقویت معده بكار می رود .

برای كسانیكه اشتهای زیادی به غذا ندارند و لاغر هستند تخم شود بهترین دارو است زیرا اشتها را زیاد كرده معده را تقویت می كند و انرژی به بدن می دهد . تخم شوید را می توان برای ناراحتی معده ، بی خوابی و ضد گاز معده بكار برد . خانمهای شیر ده كهش یر آنها كم است باید حتما روی چند بار دم كرده تخم شوید  یا در تخم شود بخورند و در غذای خود مصرف كنند بطور معجزه آسائی شیر آنها زیاد خواهد شد .

طب گیاهی ایران خواص زیادی را برای شودقائل است مثلا در مورد درد شدید و ورم معده از دم كرده شوید استفاده می كردند كه اثر تسكین فوری درد .

از شوید برای دل درد در حیوانات نیز استفاده می شود ودام درن قدیم بخوبی به این موضوع واقف بودند . مثلا برای گوسفند و بز كافی است كه مقدر 30 گرم تخم شوید به آنها داد كه نفخ و دل درد را ساكت كنند .

در مورد بیمارانی كه مبتلا به استفراغ شدید هستند و هیچ غذایی حتی آب را نمی توانند در معده خود نگاهدارند بهترین درمان شود است . این نوع بیماران باید دم كرده شود را آهسته آهسته بنوشند .

در چین حتی شود را برای كمردردهایی كه بعلت انقباض عضلانی باشد بكار میبرند .

یك نسخه قدیمی چینی برای باد فتق نیز از تخم شوید استفاده می كنند

طرز استفاده:

برای باد فتق كه از تخم شوید استفاده می كنند دستور آن باین صورت است كه باید حدود 40 گرم تخم شوید را بودهید تا كاملا قهو ه ای شود سپس آنرا كاملا آسیاب كنید تا بصورت پودر داراید و بعدا آنرا با سركه سیب مخلوط كرده و میل كنید .

مضرات :

مضرات خاصی برای آن بیان نشده است .