تبلیغات
***تبریز طب***

درباره وبلاگ

  این جانب موسی ظروفی با داشتن مدرک رسمی طب سنتی از انجمن طب کل نگر ایران و موسسه حجامت ایران مفتخرم که یه هم نوعان خودم کمک و با راهنمایی خود به آنها سلامتی ببخشم و هدف من از این وبلاگ آشنایی هر چه بیشتر مردم با انواع طب ها و کاربرد های آن،مزاج شناسی،نسخه پیچی و درمان بسیاری از بیماری های ناعلاج خود با طب سنتی می باشد.
  مدیر وبلاگ : موسی ظروفی

نویسندگان

جستجو

آمار واطلاعات وبلاگ

 • کل بازدید :
 • بازدید امروز :
 • بازدید دیروز :
 • بازدید این ماه :
 • بازدید ماه قبل :
 • تعداد نویسندگان :
 • تعداد کل پست ها :
 • آخرین بازدید :
 • آخرین بروز رسانی :

مشخصات سیستم

کدهای کاربر

كلیات گیاه شناسی

گیاهی است كه به حالت خودرو در مناطق مدیترانه ، در شمال آفریقا و بعضی مناطق آسیا می روید . ساقه این گیاه پوشبده از خارهای ریز می باشد و ارتفاع آن تا حدود دو متر می رسد .

روناس با استفاده از خارهای ریزی كه درد به دیوار و درختان می چسبد و بالا می رود .

برگهای آن بیضی ، نوك تیز و دراز وبده كه به صورت گروهی و به شكل چتر از كنار ساقه بیرون می آید . گلهای روناس كوچك و به رنگ زرد مایل ه سبز می باشد . میوه آن گشوتی و به رنگ تیره است .

ریشه آن به نام روناس معروف است به رنگ قرمز تیره و به صورت دراز ، باریك و استوانه ای می باشد . دارای طعمی تلخ و گس بوده و قسمت مهم این گیاه از نظر طبی محسوب می شود .

از ریشه روناس در قدیم برای رنگرزی پارچه و نخ استفاده می شده است .

تركیبات شیمیایی:

ریشه روناس دارای ماده ای رنگی به نام آلیزارین می باشد كه برای رنگرزی بكار می رفت ولی بعد از اینكه توانستند این ماده را به طریقه شیمیایی تهیه كنند كشت آن برای تهیه آلیزارین متوقف گردید .

خواص داروئی:

روناس از نظر طب قدیم ایران گرم و خشك است .

1)باز كننده گرفتگی ها در بدن است

2)درا آور است و حبس البول را درمان می كند .

3)برای معالجه بیماری فلج آنرا با عسل مخلوط كرده و به بیمار بدهید .

4)ترشح شیر راز یاد می كند.

5)درد سیاتیك را رفع می كند.

6)یبوست های سخت را معالجه می كند .

7)اشتها آور است.

8)قاعده آرو است .

9)خارش پوست را برطرف می كند بدین منظور می توان از ضماد استفاده كرد و یا اینكه جوشانده آنرا در وان حمام بریزید و مدتی در آن استراحت كنید .

10)اوره خون را پائین می آورد .

11)جوش خوردن استخوان شكسته را تسریع می كند .

12)تورم را در بدن از بین می برد .

13  از كمپرس جوشانده روناس برای رفع بیماریهای پوستی استفاده كنید .

طرز استفاده:

دم كرده : یك قاشق مربا خوری ریشه خرد شده روناس را در یك لیوان آب جوش ریخته . بگذارید به مدت 10 دقیقه دم بكشد . مقدر مصرف آن نصف فنجان سه بار در روز است .

جوشانده روناس : 10 گرم ریشه روناس را د یك لیتر آب ریخته و بگذارید برای مدت ده دقیقه بجوشد . این جوشیده را در وان حمام بریزید و برای رفع بیماریهای پوستی در آن استراحت كنید .

مضرات :

همانطور كه گفته شد روناس ترشح ادرار را زیاد می كند و فشار آنرا بالا می برد بنابرین ممكن است در اثر استفاده زیاد ایجاد خون در ادرار كند و در یانصورت بهتر است كه روناس با كتیرا خورده شود .