تبلیغات
***تبریز طب***

درباره وبلاگ

  این جانب موسی ظروفی با داشتن مدرک رسمی طب سنتی از انجمن طب کل نگر ایران و موسسه حجامت ایران مفتخرم که یه هم نوعان خودم کمک و با راهنمایی خود به آنها سلامتی ببخشم و هدف من از این وبلاگ آشنایی هر چه بیشتر مردم با انواع طب ها و کاربرد های آن،مزاج شناسی،نسخه پیچی و درمان بسیاری از بیماری های ناعلاج خود با طب سنتی می باشد.
  مدیر وبلاگ : موسی ظروفی

نویسندگان

جستجو

آمار واطلاعات وبلاگ

 • کل بازدید :
 • بازدید امروز :
 • بازدید دیروز :
 • بازدید این ماه :
 • بازدید ماه قبل :
 • تعداد نویسندگان :
 • تعداد کل پست ها :
 • آخرین بازدید :
 • آخرین بروز رسانی :

مشخصات سیستم

کدهای کاربر

كلیات گیاه شناسی

شاه پسند وحشی از گیاهانی است كه در روم قدیم مورد پرستش و تقدیس مردم بود و از آن برای تبرك خانه ها و معابه استفاده می كردند . چون دارای خاصیت ضد خونریزی است گفته می شود كه آنرا روی زخم های مسیح ریختند و خونریزی قطع شد و روی این اصل در قدیم به آن گیاه صلیب Herb of the Cross می گفتند .

این گیاه در نواحی جنوب آسیا ، آفریقا و اروپا در حاشیه جاده ها و دشت ها و مزارع می رویند در ایران در مناطق شمال ایران و اطراف طهران ، فارس ، شیراز و نواحی جنوب می روید .

قسمت مورد استفاده این گیاه برگها و سر شاخه های سبز آن است در اثر مالش دادن بوی مطبوعی در تمام قسمت های این گیاه منتشر می شود ولی طعم آن گس و تلخ است

تركیبات شیمیایی:

شاه پسند وحشی دارای مواد شیمیایی مختلفی نظیر تانن ،‌موسیلاژ ، ساپونین ، وربی نالین Verbenalin ، بتاكاروتن و ماده ای تلخ می باشد .

خواص داروئی:

شاه پسند وحشی از نظر طب قدیم ایران سرد و خشك است

1) قابض و ضد تشنج است

2)برای از بین بردن آب آوردگی بدن مفید است و بدین منظور باید آنرا با ملاس چغندر خورد .

3)برای تقویت قلب مفید است

4)خون را تمیز و تصفیه می كند

5)عرق آور است

6)مقدار شیر را در مادران شیدره زیاد می كند

7)كر م معده را كشته و از بین می برد

8)خلط آور است

9)برای برطرف كردن سرمخوردگی مفید است

10)كمیود ویتامین C را درمان می كند

11)برای درمان ناراحتی های پوستی مفید است

12)بیماری زردی  را برطرف می كند

13)برای رفع خونریزی لثه مفید است

14)سنگ كلیه و مثانه را خارج می سازد

استفاده خارجی

2- برای ورم مخاط دهان و گلو ، جوشانده آنرا غرغره كنید .

2-كمپرس آنرا روی ضرب دیدگی بگذارید

3-زخم و بریدگیها را با ضماد آن درمان كنید

4- برای رفع خستگی پس از كار روزانه از حمام شاه پسند استفاده كنید بدین منظور مقدار 200 گرم برگهای گیاه را در دولیتر آب ریخته و حرارت دهید تا بجوش آید سپس آنرا روی چراغ برداشته و بگذارید مدت 15 دم بكشد بعد آنرا صاف كرده و در وان حمام بریزید و برای مدت 20 دقیقه در آن دراز بكشید تا خستگی عضلات برطرف شود .

طرز استفاده:

دم كرده : یك قاشق چایخوری برگهای خشك شده این گیاه را در یك فنجان آب جوش ریخته و برای مدت 10 دقیقه دم كنید سپس صاف كرده و به مقدار یك فنجان سه بار در روز بنوشید .

جوشانده : مقدار 40-50 گرم برگهای خشك شده این گیاه را در یك لیتر آب جوش ریخته وب گذارید بمدت 5 دقیقه بارامی بجوشد سپس آنرا صاف كنید .

اسانس : قوی تر از تنطورهه می باشد و از مغازه برخی از داروخانه ها می توان خریداری كرد مقدار مصرف آن یك تا دوقطره در یك لیوان آب می باشد .

مضرات :

خوردن زیاد این گیاه ضربان قلب را كم می كند و باعث تحریك روده ها  و رحم می شود بنابراین كسانیكه ناراحتی قلبی دارند و یا خانم های حامله باید در خوردن آن احتیاط كنند .